Wizyta w Portugalii zakończona. Nasza delegacja, w skład której weszli Bogusław Bieniek oraz Dariusz Musz, miała niepowtarzalną okazję uczestnictwa w programie job shadowing organizowanym przez firmę EDU-IT, w ramach projektu Erasmus+.

Zwiedziliśmy Professional School of Geographic, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak praktyczne umiejętności są przekazywane studentom w fascynujący sposób. Byliśmy pod wrażeniem wyposażenia szkoły, atmosfery panującej w szkole jak również organizacji pracy. Mogliśmy mieć okazję uczestniczenia i obserwowania metodologii nauczania w klasach ( jak nas poinformowano klasy są max do 20 osób, uczniowie pracują na laptopach z dostępem do internetu, wypożyczonych na czas edukacji w szkole, w momencie przyjęcia w szeregi ucznia.

Odwiedziliśmy urząd przyległy do szkoły Direção Geral do Território (Dyrekcja Generalna ds. Terytorium DGT), który zaimponował nam swoją rozbudowaną infrastrukturą z nowoczesnymi metodami pracy. Urząd ma pod swoją opieką bardzo duża kolekcję starodawnych urządzeń do pomiarów geodezyjnych, kartograficznych oraz topograficznych.

Kolejnym odwiedzonym miejscem, gdzie technologia spotyka się z historią,było Cascais Tide Gauge – Miernik pływów wód w oceanie -rejestrator poziomu morza, pochodzi z 1882 roku i jest nadal w użyciu

W kolejnym dniu zwiedziliśmy Centro Educação e Desenvolvimento Jacob Rodrigues ( Centrum Edukacji i Rozwoju w Lizbonie), pokazało nam, jak ważna jest integracja teorii z praktyką. Zwiedziliśmy wydział samochodowy, gdzie mogliśmy porównać wyposażenie z naszym, prześledzić cykl kształcenia, oraz zasady pracy, oceniania, potwierdzania kwalifikacji zawodowych przez uczniów. Drugim wydziałem jaki zobaczyliśmy był wydział mechatroniczny, co nas zaciekawiło; dostępny dla uczniów z zewnątrz, gdzie każdy mógł zaprojektować i wydrukować modele w 3D. Ciekawym zagadnieniem było prowadzenie projektu „nadaj drugie życie przedmiotom”.

Nasze doświadczenie nie ograniczało się tylko do aspektów edukacyjnych. Mieliśmy również okazję zanurzyć się w bogatej kulturze Portugalii, poznając zwyczaje i tradycje panujące w szkołach. To była niezwykła lekcja otwartości i gościnności, które są tak charakterystyczne dla portugalskiego społeczeństwa.

Podczas naszego pobytu, mieliśmy przyjemność zwiedzić liczne zabytki Lizbony, które są świadectwem jej bogatej historii i kultury. Od malowniczych uliczek Alfamy, po monumentalne wieże Belem, zamki w Sintrze, wybrzeże Cabo da Roca, każdy zakątek tego kraju opowiadał własną historię. Mogliśmy spróbować tutejszych potraw i słodyczy.

Podsumowując, nasz wyjazd do Lizbony był nie tylko okazją do zdobycia wiedzy i wymiany doświadczeń, ale także do osobistego rozwoju i zrozumienia, jak edukacja może przekraczać granice i łączyć ludzi.

By admin

Skip to content